wz

Připravujeme pro Vás nový design našich stránek, nadále vítejte na

www.mandylion.wbs.cz

Naše chovatelská stanice Mandylion byla založena v roce 2002. Již od dětství jsem se věnovala sportovní kynologii a služebnímu výcviku. Na mých prvních krůčcích kynologií mě doprovázela fenka německého ovčáka Beruška z Nových dvorů. Díky ní jsem pochopila spoustu pouček a psaných pravidel, která člověku po pouhém přečtení nedávají smysl. Složily jsme spolu první zkoušky z výkonu, vyzkoušely si první výstavy a závody, bylo to krásných 8 let.
Jelikož mě oslovila především kynologie využitelná v praxi a milovala jsem obrany, zatoužila jsem po plemeni poněkud razantnějším a mohutnějším, než je ovčák a 12.4.1995 k nám přibyl rotvajler Drix Relay. Splnila jsem si svůj veliký sen věnovat se psům a pracovat s nimi. Rotvajler - mnohými obávaný, mnou velmi milovaný, je naprosto úžasné a mírumilovné plemeno. Je to velmi citlivý "medvídek" a k bojovému plemeni má dosti daleko. Je to perfektní hlídač a razantní obranář, miluje celou svou rodinu a dává jí to neustále najevo. Je na něj spolehnutí, je to pes s obrovským srdcem a jemnou, upřímnou dušičkou. Je velmi dobře cvičitelný a to, co se jednou naučí, to tam je. Protože jeden pes je málo, nastalo bádání a hodnocení jednotlivých plemen. Nevím, jestli je to nějaký skrytý sklon k sebeničení a k destrukci nervové soustavy a tělesné schránky, ale volba padla jednoznačně na Parsona. První k nám přišla Amity Černý faun a do roka se nám podařilo importovat z Rakouska fenu Emmu von der Deutschbauerhube.
Až uzrál čas, založili jsme chovatelskou stanici Mandylion, čímž můj obrovský životní sen dostal naprosto reálnou podobu. Mým cílem je chov kvalitních zvířat, exteriér plemene musí odpovídat standardu a rovněž povaha musí zůstat bezpodmínečně zachována. Při výběru krycích psů velice pečlivě zvažuji pro a proti daného spojení a rovněž nehledím pouze na momentální efekt, ale přistupuji k tomu velice zodpovědně. Musím myslet i na to, že chceme zachovat Parsony v jejich kráse a živelnosti, proto veškeré kroky a rozhodnutí mají své opodstatnění a musí počítat i s budoucností. Kvalitní chov myslí i na budoucnost a o to jde. Nepodlehli jsme kouzlu módy tohoto plemene, oslovilo nás dávno předtím a my si ho zamilovali.

Výběr krycího psa

            Odchov štěňat začíná vlastně ještě spoustu týdnů před jejich příchodem na svět. Prvním krokem je výběr kvalitního „ženicha“ pro naši fenku. Je několik základních kritérií, kterými se každý chovatel musí řídit. Upozorňuji, že jejich následné seřazení nebude vysloveně podle stupně důležitosti, poněvadž jednotlivá hlediska společně souvisí a nelze jedno nadřazovat druhému bez ohledu na ostatní… :-) (nesnažte se proboha pochopit moje myšlenkové pochody :-)

Ad1) typ a linie – u každého plemene a zvířete je po letech cílevědomé chovatelské práce vytvořeno několik velmi kvalitních mateřských kmenů a chovných linií. Jsou prostě typy, které se k sobě vyloženě  hodí a mají tu správnou genetickou výbavu a je vcelku rozumné zachovat to, co je dobré a využít kvalitního základu, nekrýt „za rohem“, ale prvně se zkusit zamyslet, občas může člověk i na něco přijít. A odborná literatura nám může taky pomoci, takže radím, lidé čtěte!!! :-)

Ad2) povaha – tady apeluji ještě jednou a hlasitě!!!POVAHA! Parson je teriér a nesnažme se z něj udělat plyšového miláčka, který bude oddaně plnit naše tajná přání a očekávat věcí příštích…Je to pracovní plemeno, tudíž pes vytrvalý, cílevědomý, samostatně uvažující, odvážný a velmi temperamentní a vytrvalý. Mějme to prosím na zřeteli a pamatujme na to, že i povahové rysy a vlohy jsou dědičné.

Ad3) zdraví – tady už pomalu křičím…ZDRAVÍ, ZDRAVÍ a ještě jednou zdraví. Važme si toho, že máme zatím relativně zdravé plemeno a podle toho k tomu přistupujme. Tudíž než nakryju, chci vidět zdravotní testy vybraného jedince, a protože jsem skromná, musí být negativní. V lásce neexistují kompromisy :-).Zvíře je buď zdravé, nebo ne. Neexistuje tak trochu zdravý, nebo jen trochu nemocný. Když praskne sklenička, tak teče…Přistupujme k naší lásce, ke kynologii, s úctou, láskou a pečujme o ni. Hýčkejme si ji, ať se nemusíme červenat, když se řekne slovo pejskař.

Ad4) exteriér, popřípadě výstavní ocenění – exteriér je a není důležitý…Tak je, nebo není? Jistěže je, pes musí odpovídat standardu daného plemene, nesmí vykazovat žádné zásadní a závažné odchylky. Především se nám daný jedinec musí líbit, to je takové prvořadé a nepsané pravidlo, musí nám padnout do oka. Tituly jsou jistě příjemné, v rodokmenu to dobře vypadá, když rodiče našich štěňátek mají hustě popsanou kolonku s výstavními oceněními a nejrůznějšími šampionáty. Je to hezké a příjemné, ale není to nezbytně nutné. Není vždy záruka, že je to The BEST. Pozor na to, Miss ČR také nemusí být právě nejvhodnější partnerkou Vašeho syna, nechci tu znevažovat královny krása, je to jen pokus o přirovnání, daní jedinci se k sobě musí hodit.A jestli má pejsek o jeden tmavý flek víc, není rozhodně na závadu. Důležitá je tělesná stavba, kvalita srsti, popřípadě druh osrstění, který preferujeme.

Ad5) výhled do budoucnosti – mám tip, kým nakryjeme, co bude dál? Co můžu očekávat, že se narodí? Po výběru spojení a znalosti předků obou rodičů si každý chovatel udělá obrázek, co z daného spojení vyjde. Ale to ještě není všechno, musíme myslet také trochu na to, že vytváříme genetickou základnu a nesmí dojít k tomu, že budeme v chovu používat jednoho dva plemeníky…Cesta do pekel. Za pár let zjistíme, že najednou máme pěkná zvířata, ale všichni jsou jedna rodina. Bacha na to, přemýšlejme, kombinujme a nebuďme líní.Takže než nakryjeme naši fenečku, je toho opravdu docela dost, nač je třeba brát zřetel a výběr rozhodně nemůže být nahodilý.